Choď na obsah Choď na menu
 


Vakoveverica krátkohlavá-zaujímavosti

22. 11. 2012

 vakoveverica

Sú to nočné zvieratá.

Samce majú pachovú žľazu v strede na vrchu hlavy, ktorá vytvára typickú lysinu v prostriedku čierneho pásu, ktorý majú na hlave. Ďalšiu pachovú žľazu majú na hrudi. Samice majú jednu vo vaku a obe pohlavia majú ešte jednu žľazu pri análnom otvore. Samce si pachom hrudnej a „čelovej“ žľazy vymedzujú svoje teritórium. Vytvárajú tri rôzne „vône“: jedna je sladká - „kvetová“, ďalšia sa dá ťažko opísať, ale nie je veľmi výrazná, tretia (z análnej žľazy) je veľmi prenikavá a zviera ju vydáva, keď sa niečoho bojí. 
Vydávajú veľmi zaujímavú škálu zvukov. Prvý zvuk, ktorý budete pravdepodobne počuť, je veľmi prekvapujúci. Podobá sa tichému chodu elektrického strojčeka. Vydávajú aj akýsi štekot, ktorý pripomína hlas šteňaťa. Niekedy „kašľú“ alebo syčia. Počas dňa, ktorý trávia v hniezde, možno počuť cvrlikavé alebo štebotavé švitorenie. 
Vakoveverice krátkohlavé majú, tak ako iné vačkovce, krátku graviditu, ktorá trvá približne 16 dní. Mláďatá, zvyčajne 1 - 3, sa rodia drobučké (0,19 gramu), neosrstené a musia si samostatne nájsť cestu do matkinho vaku, kde sa prichytia na mliečnu bradavku. Vo vaku zostávajú asi dva mesiace, 10 dní po narodení sa im otvoria oči. Po tomto čase začínajú vyliezať z vaku na krátky čas. Keď už natrvalo opustia vak, zavesia sa na matkinu srsť na bruchu a takto sa nechajú prenášať, alebo zostávajú v hniezde so samcom, stočené do klbka. Samce sú veľmi pozornými otcami a pomáhajú pri kŕmení mláďat, keď ich už samica nekojí.

zdroj: http://www.infovek.sk/predmety/biologia/diplomky/vackovce

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Super!

(Niekto, 9. 5. 2020 13:46)

Páči sa mi že sa tu môžem dozvedieť tekéto veci o vakoveveričke

 

 


Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< november / 2021 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 52612
Mesiac: 477
Deň: 10